Wiele plam jest trudnych do wywabienia. Zwykły proszek i pralka mogą nie wystarczyć by je pokonać. Z pomocą przychodzą stare i niedrogie sposoby stosowane przez nasze babcie od wieków. Zobacz nasze sposoby na pozbycie się plam.

Tłuste plamy z oleju

Plamy z masła, oleju, oliwy czy nawet olejku do opalania nie są tak trudne od usunięcia jak się wydaje.

Na olej dobrze działa płyn do mycia naczyń. benzyna, talk, alkohol metylowy z octem

Plamy z krwi

Jak usunąć plamy z krwi? Najlepiej jak najszybciej! Przepłucz ubranie pod zimną wodą (koniecznie!) pocierają materiał o siebie. Nigdy nie rób tego z ciepłą wodą, gdyż może to utrwalić zabrudzenie.

Gdy plama nie jest świeża warto spróbować sposobu z sokiem z cytryny. Po prostu skrop plamę sokiem z cytryny. wcieraj go w plamę, następnie spłucz i wypierz jak zwykle.

Jeśli sok z cytryny nie pomógł – spróbuj soli kuchennej lub sody oczyszczonej. znajdziesz ją w każdym domu. Nasyp soli na tkaninę, lekko wetrzyj i pozostaw na około godzinę. Następnie spłucz i wypierz ubranie.

Ślady po trawie

Aby pozbyć się plam pozostawionych przez trawę dobre jest polać brudne miejsce wodą utlenioną a następnie przetrzeć je szmatką. Woda utleniona świetnie usuwa zielone pozostałości trawy.

Alkohol 70% procentowy również może świetnie sprawdzić się w roli detergentu. Nalej go na plamę, po kilku minutach spłucz i wypierz.

Silnie zabrudzone rzeczy po trawie możesz również spróbować wywabić zwykłym płynem do mycia naczyń. Oczywiście i w tym przypadku nie obędzie się bez prania „po operacji”.

Pocieranie tkaniny skropionej sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym powinno również pomóc na ślady po trawie.

Żywica

Przy pozbywaniu się żywicy z ubrań należy uzbroić się w cierpliwość.

Najpierw spróbuj ją zamrozić wkładając tkaninę na kilka minut do zamrażarki lub przykładając kostki lodu. Następnie zeskrob ile się da, na tyle żeby nie uszkodzić materiału.

Olejek herbaciany działa świetnie jako rozpuszczalnik żywic roślinnych. Zetrzyj to co pozostało i przemyj miejsce acetonem lub spirytusem.

Jeśli tkanina jest delikatna zamiast alkoholi użyj octu z wodą. Oczywiście wypierz całe ubranie aby było czyste i pachnące.

Wino

Jak usunąć świeżą plamę po winie? Szybko posyp ją solą, najlepiej grubo i obficie! Następnie mocz tkaninę przez pół godziny w wodzie a potem wypierz.

Mydło lub roztwór spirytusu (1:10) wraz z ciepłą wodą również mogą sprawdzić się świetnie jako odplamiacz.

Ciekawym sposobem jest też użycie kremu do golenia. Po prostu nałóż go na plamę i opłukaj po kwadransie.

Kawa

Gdy kawa się rozleje a plama jest jeszcze świeża użyj roztworu białego octu i wody (1 łyżeczka octu na litr wody). Polej nim plamę a dla pewności posyp solą. Następnie miejsce opłucz w zimnej wodzie i wypierz.

Może to wydawać się dziwne, ale użycie roztrzepanego żółtka jaja, ciepłej wody i kilku kropli alkoholu również powinno wywabić plamę po kawie. Oczywiście jak w każdym sposobie: plamę należy przepłukać zimną wodą i przeprać.

Rdza

Usuwanie rdzy z ubrań najczęściej jest wykonywane za pomocą soku z cytryny lub soli kuchennej.

Po prostu skrop plamę sokiem z cytryny, posyp solą, a po chwili przepłucz zimną wodą i wypierz. Plama z rdzy powinna zniknąć!

Ważne!

Nigdy nie prasuj tkanin jeśli plama nadal istnieje! Tylko możesz ją utrwalić!